Vše o lize

Historie ligy se traduje do léta roku 1997, kdy se tehdejší amatérský hokejový nadšenec Mojmír Kladník spojil se stejným nadšencem Hynkem Blahou, a společně založili znojemský Okresní přebor. Ještě tohoto léta se k nim připojil Marek Kovář, a tito "Tři králové" se jali organizovat nástupce Odborářské ligy.

Do 1. ročníku se přihlásilo 8 mužstev, což překonalo všechna očekávání organizátorů. Ihned následující ročník se dohlásila další dvě mužstva, a liga byla na vrcholu v počtu účastníků, a to za celou svoji historii. V prvních třech ročnících se v dresu Znojemských Orlů "B" objevili hráči zvučných jmen, např. Jaroslav Vlasák, Oldřich Helebrant, nebo současný manažer Orlů Rostislav Dočekal. Do týmu Policejního sportovního klubu přestoupil z Ytongu Brno František Šebela. Liga své účastníky ztrácela a na jejich místo se hlásily nové týmy, a v roce 2002 se dohodl předseda VV ČSLH Hynek Blaha na spolupráci s firmou Znovín, a od tohoto ročníku se každoroční vyhlášení vítězů a výsledků teď již Znovín ligy odehrávalo ve Štukovém sále Znovínu Znojmo. Stejně jak přistupovaly týmy, tak přistupovali do soutěže hokejisté, kteří se nevešli do kádru znojemských Orlů, a liga získávala na kvalitě. Ale právě tím, že získávala na kvalitě, tak přicházela o svůj amatérský status a své amatérské hráče.

I přes ohromnou snahu organizátorů a osobního nasazení šéfa ligy Hynka Blahy se do dnešních dnů nedaří získat více než 4 týmy, kterými jsou stabilní účastníci Policejní sportovní klub, Cobra Znojmo, Jockerit Znojmo a TJ Sokol Horní Dunajovice.

Ročník 2015/2016 je přelomový, a to jak pozitivně, tak i negativně. Divize B Znojemské hokejové ligy zaznamenala rekordní počet účastníků, a to 10. Bohužel v Divizi A se odhlásil historicky nejstarší účastnící se klub TJ Sokol Horní Dunajovice, který hrál OP, v minulosti Odborářskou ligu, již od 70.-tých let minulého století.