Novinky z ligy

17.09.2018František Šebela: Na hokej půjdeme ve Znojmě 28. září proti Záhřebu

Znojemský zimní stadion prochází v posledních týdnech rekonstrukcí, jaká tu dosud nebyla. Mění se srdce zimáku, kterým je chladící zařízení, což se sebou nese přirozeně i další dílčí úpravy a také komplikace. Nejen o tom, čím vším si v této souvislosti musel projít šéf stadionu František Šebela, sám bývalý hokejista, je náš rozhovor.

 

Mohl byste našim čtenářům přiblížit, v čem přesně rekonstrukce zimního stadionu spočívá?

Spočívá ve výměně chlazení. Na výběr byly dva typy chlazení, klasické přímé čpavkem a novější médiem. My jsme se přiklonili k té starší, ale účinnější metodě, která je pro nás výhodnější, tedy k přímému chlazení čpavkem. Je to z toho důvodu, že se led udělá daleko rychleji a je také kvalitnější. Fandové hokeje si určitě vzpomenou na mistrovství světa v Dánsku, kde použili tu novou metodu a kvalita ledu tam byla špatná. Nevýhoda té naší spočívá v tom, že musí být na zimáku větší zásoba čpavku. My jsme ale snížili kapacitu čpavku z dřívějších 5 tun na minimum, což je 1,7 tuny. To znamená, že okolí stadionu už není v případě nějaké havárie dotčeno operačním plánem a nehrozí nějaké evakuace. To ohrožení pro obyvatele v okolí stadionu je prakticky nulové.

Dá se laicky říct, jak chlazení na zimním stadionu funguje?

Základem je expanzní nádoba, ve které je to dané množství čpavku, které se pak pod tlakem rozstřikuje do trubek pod ledovou plochou. Je to nějco jako vstřikování u auta a touto metodou se nám právě povedlo snížit celkový objem potřebného čpavku. Ten čpavek cirkuluje ve smyčce tam a zpátky a odebírá teplo.Je k tomu zapotřebí 24 km trubek, které jsou položeny tři centimetry od sebe. Cirkulaci čpavku zajišťují čerpadla. Pokud bychom se bavili o té druhé metodě, pak by čpavek byl jen ve strojovně v chladícím zařízení a pod stadion by proudilo jiné médium, které ale, jak už jsem řekl, není tak účinné.

V průběhu rekonstrukce se objevily komplikace, které posunuly termín dokončení. Jaké to byly?

Když jsme otevřeli stěžejní čpavkový kanál, tak se zjistilo, že jsou popraskané výztuže plochy a tím pádem mohlo dojít i k posunu plochy. Takže jsme museli znovu armovat a zpevnit podloží, aby se nestalo, že až provedeme výměnu potrubí, tak někde pnutím praskne trubka. Proto se ty práce zdržely.

Kolik celá rekonstrukce bude stát?

Jedná se o částku 12,5 mil. korun. A je to první etpaa. Příští rok se budou měnit kompresory ve strojovně, které už jsou třicet let staré. S velkou pravděpodobností se také příští rok budou měnit sedačky, které už mají nejlepší léta za sebou. Do zimáku se dlouhá léta skoro nic neinvestovalo a bez toho to prostě nejde.

Kdy je možné očekávat, že bude letos na stadionu led?

Led by měl být hotový nejpozději 27. září. Rozbruslí se a první oficiální zápas na něm bude 28. září se Záhřebem. Musela se tak posunout jen dvě kola EBEL, která se odehrají ve Znojmě později. Diváci o nic nepřijdou.

Jaká je vůbec vytíženost zimního stadionu?

Za poslední dobu se nám velmi podstatně zvýšila. Dnes je 70 – 75 procent ze čtyřiadvaceti hodin, které má den. To znamená, že od 6 hodin od rána do půlnoci je defakto zimák plně vytížený.

Dostává se i na amatérský hokej?

Určitě. Pro ně jsou vyčleněny ty večerní hodiny, oni ostatně ani o jiné nemají zájem. Máme tady ve Znojmě hodně amatérských týmů a vycházíme jim rozsahem hodin vstříc.

A co bruslení pro veřejnost?

Tradičně se bruslí v pondělí a ve čtvrtek odpoledne. Aby si mohli lidé zabruslit po práci, tak to bude od sedmnácti do osmnácti hodin. A nově zavedeme také sobotní bruslení pro veřejnost, o které je zájem.

Město nedávno koupilo i sousední halu. Jak se to projevilo na zimním stadionu?

Přesunula se tam šatna hokejového áčka a tím pádem se nám uvolnilo více prostor na stadionu pro šatny amatérů i jejich rozhodčích, kterým jsme udělali šatnu novou. Takže teď už nebudeme trpět nedostatkem šaten.

Jaké další změny můžeme na stadionu očekávat?

Pokud vím, tak stánky na hokej přebírá Znojemský pivovar, což je změna, která se netýká ani tak nás, ale fanoušky určitě bude zajímat. Změnil se také nájemce restaurace a podstatnou změnou je, že tam bude vchod i přímo ze zimního stadionu, takže se to už nebude muset obcházet.

Zimní stadion také bývá dějištěm kulturních akcí. V minulosti zde vystoupil Karel Gott, byl zde muzikál Mrazík, hráli tady Kabáti... Jak to vypadá v tomto směru?

Jsme v kontaku s renomovanou agenturou, která zastupuje naše přední kapely a určitě se tady zase v roce 2019 dočkáme nějakého zajímavého koncertu.

Co vy sám a sport?

Hokej už nehraji, protože mi to nedovolují kolena, ale občas se jedeme projet na kole, třeba s Peterem Pucherem, který na rozdíl ode mě ale stále ještě aktivně hraje. 

 

« Zpět